Jdi na obsah Jdi na menu
 


Magie-magická symbolika

20. 11. 2008

Zpěv a hudba
Ano, zpěv uvolňuje spoustu energie a specifické texty zpívané procítěně a s jasným vědomým cílem naplnit smysl těchto slov jsou magickou praxí, vzorným příkladem jsou kostelní chóry, jakkoliv vám to bude většina kněží zuby nehty vyvracet a popírat. Stejně tak pohani rytmicky zpívají k uvolnění síly a často u toho i tancují, ale o tom až dále. Specifickou formou zpěvu či chcete-li rytmické recitace jsou mantry, modlitby převážně v sanskrtu, ale i hindštině a bengálštině, rytmické a melodické, z nichž mnohé působí na tělo nejen duchovní formou, ale i přímo vytvářenými vibracemi, kterými navozují specifické stavy a mohou tak například povzbuzovat, uklidňovat či léčit, a tím, že rozechvívají i magickou sílu pak třeba i konají takové malé zázraky, shromažďují štěstí a pozitivní energii. Jen se musíme při používání naprosté většiny přenést přes jména bohů hinduistického panteonu, což mě osobně zcela nečiní potíže, ale ne každý to musí tak dobře snášet.
I hudebními nástroji lze konat magii, ať už je to bubínek (častý šamanský nástroj) k pozdvižení síly a nebo naopak takové dijerido, které uklidňuje a sílu harmonizuje a mírní. Většina nástrojů má i magické přiřazení k živlům, a lze je tedy použít k vyvolání živlu a nebo nakumulování jeho typu energie.
Tanec
Každý tanec, ať už lidové nebo i takové tango, má v sobě plno síly. Ovšem ten typ tanců, který se používá k magii bývá většinou jednoduchý (zcela opačné výjimky potvrzují pravidlo), silně rytmický, pravidelný, a doprovázený stejnou hudbou, třeba se tančí i s chřestítky nebo malým bubínkem, kterým přizvukujeme do rytmu. Jedna z prvních forem magie byl právě tanec šamanů a nezřídka i lovců pomalovaných a oděných do zvířecích kůží, kteří za zvuku bubnů napodobovali zvíře a jeho lov, což jim přinášelo štěstí a sílu při dalším lovu. Tanec je mocnou formou magie i dnes, buď v kombinaci s jinými prvky magie a nebo jako prostředek k dosažení transu (opět hlavně šamanská záležitost) a zároveň je dobrou formou relaxace a oslavy, ať už jako součást rituálu nebo samostatně… Vždyť co jsou diskotéky a podobné akce jiného, než moderní a nerituální obdoby dávných oslav, dnes slouží už bez magického cíle (natož společného) k vybití energie, a jako takové je navštěvují hlavně ti, co ze sebe potřebují něco nahromaděného dostat ať už je to cokoliv…
Svíčky
Snad ve všech vírách a kulturách je oheň nějakým způsobem posvátný. Plamen je symbolem síly, očisty, energie a změn - transformace. Plamen svíčky zůstal i u mnohých křesťanů znakem naděje, který nese jejich modlitby vzhůru k Bohu - vždyť to je jeden z důvodů proč se v kostele zapalují svíčky - tím druhým je podání oběti. Dnes, v době kdy chápeme symboliku a známe její sílu (např. pocity, jež dokáže vyvolat svastika…) už nemá žádný smysl se uchylovat k velkým obětem. Ve všech vírách se dnes už formálně obětuje jen symbolicky - vůně kadidla či pálených bylin, rozhozené okvětní plátky růží, nebo právě zapálená svíce a podobně… Nemá o moc větší efekt dávat velké oběti a dnes už se to "nenosí" v žádném z konvexních ani ve většině alternativních náboženství. Svíčka je osvětlením, symbolem a obětí, a stejně tak může být prostředkem, skrze který usměrníme naši sílu při kouzlení. Pro tu příležitost volíme vhodné barvy a podobně, ale to je již v části zabývající se konkrétně kouzly.
Šňůry
Mají hned dvojí symboliku - uzly, které zavazují energii do neviditelných sfér a souvislostí aby pro nás pracovala, a provazy důtky, které jsou v některých kultech (jako Wicca) užívány pro znázornění smrti a znovuzrození, jako symbolika nabytí svobody, když jsou před koncem rituálu přeťaty. Nejprve ke šňůrové magii - prostě se zvolí vhodný špagát nebo i hedvábná šňůrka, a se zaříkáním se váží uzly, do nichž tím vkládáme sílu. Je to poměrně běžná forma magie, z této symboliky vychází psychologická pomůcka uzle na kapesníku, která krom připomenutí, že něco máme udělat, už tím, že vědomě a pečlivě zavážeme uzel s vírou, že to pomůže vzpomenout si, je vlastně malým kouzlem, a také ve většině případů poměrně účinných.
Loutky
Woodoo, styl šamanské víry a magie, který do západních očí dorazil jen v okleštěném pohledu "píchání do loutek, které opravdu funguje na oběť" se v Evropské tradici vlastně nikdy nepoužíval, pomineme-li přejaté výstřelky koncem renesance a po ní v rádoby magických kruzích snad až dodnes, ale je známo mnoho lokálních obdob této magie, používaných v pozitivní formě v lidovém léčitelství.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Magie

(Rosalie, 3. 1. 2013 15:54)

Magie,vlkodlaci a upíři jsou promě všechno. Játomu věřím.

 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA